Praktyka Ortodontyczna Małgorzata Baka

Aparaty stałe

Przebieg leczenia

W naszej praktyce stosujemy aparatów stałe.

Aparaty stałe zalecane są głównie do leczenia wad zgryzu po 12 roku życia, ponieważ można je założyć tylko na stałe uzębienie.

Przygotowanie

Na podstawie modeli gipsowych, zdjęć: pantomograficznego, cefalometrycznego, cyfrowych fotografii twarzy i zębów określa się, do jakiej grupy zaburzeń należy dana wada zgryzu.
Ortodonta ustala plan leczenia na piśmie i wspólnie z pacjentem dokonują wyboru aparatu ortodontycznego przy pomocy którego osiągnie się pożądany efekt leczenia.

Przed leczeniem konieczne jest również wypełnienie ubytków próchnicowych, usunięcie kamienia nazębnego i zębów, jeżeli ekstrakcje są elementem planu leczenia.

Założenie aparatu

Zabieg założenia aparatu ortodontycznego jest bezbolesny. Trwa około 1 godziny.

Założenie aparatu zaczyna się od wypolerowania wszystkich zębów specjalną pastą i szczoteczką. Następnie nakłada się na punkty, w których będą zamki preparat zwiększający przyczepność szkliwa zębów tzw. wytrawiacz.

Na podstawę każdego zamka nanosi się odpowiednią ilość specjalnego gęstego kleju, następnie zamek dociska się do zęba w miejscu, w którym wcześniej nakładany był wytrawiacz, po czym polimeryzuje się klej naświetlając światłem lampy do utwardzania wypełnień.

Po naklejeniu wszystkich zamków, w ich wewnętrzną szczelinę tzw. slot, wprowadza się specjalny drut mocując go w zamku za pomocą metalowych ligatur lub zasuwek.

Przez dwie godziny po założeniu aparatu ortodontycznego nie należy nic jeść. Na pierwsze dwa-trzy dni po założeniu aparatu pacjent powinien zaplanować miękką lub półpłynną dietę, ponieważ zęby będą wrażliwe na nagryzanie oraz mogą wystąpić otarcia błony śluzowej warg lub policzków o elementy aparatu. Najdalej po tygodniu nie odczuwa się obecności aparatu ortodontycznego w jamie ustnej.

Uwaga: W trakcie noszenia aparatu stałego niezwykle istotne jest rygorystyczne przestrzeganie higieny jamy ustnej – pod aparatem mogą się bowiem gromadzić resztki pożywienia, co zwiększa ryzyko próchnicy. W sprzedaży dostępne są odpowiednie szczoteczki, nici dentystyczne i płukanki. Osoby z aparatami stałymi powinny także unikać gumy do żucia oraz twardych pokarmów, które mogłyby spowodować obluzowanie elementów aparatu.

Wizyty kontrolne

Na wizycie kontrolnej sprawdza się czy aparat nie jest uszkodzony i ewentualnie wprowadza się nowy, taki sam lub grubszy, łuk w zależności od postępów w leczeniu.

Ortodonta wyznacza wizyty kontrolne średnio co 4-6 tygodni. Stosując zamki samoligaturujące okres między kolejnymi wizytami kontrolnymi można wydłużyć nawet do 12 tygodni.

W trakcie całego leczenia ortodontycznego wymienia się druty od bardzo cienkich i giętkich łuków o przekroju okrągłym do grubych i sztywnych łuków o przekroju prostokątnym wyzwalając w ten sposób różne funkcje zamków.

Zdjęcie aparatu

Czas, w którym osiąga się prawidłowy zgryz, to od 12 do 24 miesięcy. Po upływie tego okresu aparat ortodontyczny można zdjąć. Wizyta trwa około 15 minut a zabieg jest bezbolesny. Po zdjęciu zamków i usunięciu resztek kleju z powierzchni zębów ortodonta pobiera wyciski w celu wykonania reteinerów, czyli aparatów utrwalających pozycję zębów po leczeniu.

Retencja

Zęby mają zadziwiającą „pamięć kształtu” i konieczne jest utrzymanie ich w nowych prawidłowych pozycjach dla stabilizacji wyników leczenia.

Celem leczenia retencyjnego jest ustabilizowanie i utrzymanie prawidłowego zgryzu do czasu pełnej mineralizacji kości, regeneracji dziąseł i tkanki przyzębia oraz uzyskanie równowagi mięśniowej w narządzie żucia.

Standardowo reteinery nosi się przez 1,5 roku od zdjęcia aparatu ortodontycznego. W tym czasie wizyty kontrolne odbywają się co sześć miesięcy.

 

Ełk, ul. Matki Teresy z Kalkuty 5 lok. 1

mapa

Pn 10:00 – 16:00
Wt 10:00 – 16:00
Śr 10:00 – 16:00
Cz 10:00 – 16:00
Pt 10:00 – 16:00

Godziny rejestracji telefonicznej

Rejestracja odbywa się tylko drogą telefoniczną

od poniedziałku do piątku
w godz 10:00 – 16:00

tel. 87 732 58 81
tel. 87 732 58 82
tel. 505 090 445
email: ortodonta_inbox@onet.pl

Praktyka Ortodontyczna - Małgorzata Baka