Praktyka Ortodontyczna Małgorzata Baka

Informacje

Ortodoncja – wady zgryzu

Równe uzębienie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia.

Nie ma ściśle określonego przedziału wiekowego, w którym prowadzi się leczenie ortodontyczne.

Ortodoncja

Ortodoncja zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Leczenie wpływa nie tylko na właściwe stosunki międzyzębowe, lecz także na proporcje dolnego i środkowego odcinka twarzy, stąd coraz częściej ortodoncja nazywana jest ortopedią szczękową.

Nie ma ściśle określonego przedziału wiekowego, w którym prowadzi się leczenie ortodontyczne. Do ortodonty trafiają dzieci już w wieku 8 – 12 lat. Współczesne metody pozwalają na skuteczne leczenie ortodontyczne także osób dorosłych. Osoby starsze również bywają pacjentami ortodonty, ponieważ zdarza się, że najpierw należy poprawić zgryz, aby móc następnie zastosować zaplanowane leczenie protetyczne.

Wady zgryzu

Wady zgryzu mogą mieć różne przyczyny, bywa, że są one wrodzone ale w 80% wszystkich wad mają charakter nabyty i powstają w ciągu kilku pierwszych lat życia. Jest wiele czynników prowadzących do krzywego ustawienia zębów (ssanie kciuka, używanie nieprawidłowych smoczków czy oddychanie przez usta, np. u dzieci z przerostem migdałka gardłowego). Jednak najczęstszym powodem wad zgryzu jest błędne pojęcie rodziców o roli uzębienia mlecznego. Uważają oni, że o zęby mleczne nie trzeba dbać, ponieważ i tak zaraz wypadną. Zęby mleczne natomiast odgrywają bardzo istotną rolę w rozwoju całego narządu żucia. Jeśli dziecko przedwcześnie straci mleczaki i nie ma czym żuć, to wówczas tkanka kostna jego żuchwy i szczęki przestaje pracować, a jej wzrost ulega zahamowaniu. Gdy po kilku latach zaczną wyrzynać się zęby stałe, w takich niedostatecznie rozwiniętych szczękach zabraknie dla nich miejsca, będą się więc musiały ustawić krzywo.

Równe uzębienie to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Wady zgryzu mogą bowiem powodować choroby przyzębia (paradontozę), utrudniają też dokładne czyszczenie zębów, co prowadzi do odkładania się kamienia nazębnego, pojawienia się próchnicy, a w efekcie końcowym do utraty zębów. Dlatego im wcześniej dokonamy korekty zgryzu, tym lepiej. Jeśli nie nosiliśmy aparatu ortodontycznego w dzieciństwie, to jeszcze nic straconego. Obecnie zęby można prostować w każdym wieku.

Większość wad zgryzu można dziś skutecznie skorygować. Wykorzystujemy do tego celu aparaty ortodontyczne.

Aparaty ortodontyczne

Aparaty ortodontyczne służą do przywracania właściwego, fizjologicznego zwarcia między górną i dolną szczęką, wyrównania i właściwego ustawienia zębów w łukach zębowych. Istnieją aparaty zdejmowane bądź stałe. Stosuje się je odpowiednio do wad zgryzu pacjenta.

Mam nadzieję, że te informacje przybliżyły podstawowe zagadnienia związane z wadami zgryzu.

 

 

Ełk, ul. Matki Teresy z Kalkuty 5 lok. 1

mapa

Pn 8:00 – 16:00
Wt 8:00 – 16:00
Śr 8:00 – 16:00
Cz 8:00 – 16:00
Pt 8:00 – 16:00

Godziny rejestracji telefonicznej

Rejestracja odbywa się tylko drogą telefoniczną

od poniedziałku do piątku
w godz 8:00 – 16:00

tel. 87 732 58 81
tel. 87 732 58 82
tel. 505 090 445
email: ortodonta_inbox@onet.pl

Standardy Ochrony Małoletnich
Praktyka Ortodontyczna - Małgorzata Baka