Praktyka Ortodontyczna Małgorzata Baka

Informacje

Aparaty stałe

Aparaty stałe przymocowane są do zębów i nie wolno samodzielnie przy nich manipulować.

W czasie leczenia aparatem stałym wymagane jest od pacjenta stosowanie się do zaleceń lekarza ortodonty.

Aparaty stałe przymocowane są do zębów i nie wolno samodzielnie przy nich manipulować. Początkowo aparaty po założeniu mogą dawać uczucie niewygody – pobolewania zębów. Nie powinno się to nasilać, jednak w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do ortodonty.

Aparat nie działa samoistnie, wymaga aktywacji na wizytach kontrolnych. W trakcie leczenia wymienia się łuki, czyli aktywne elementy aparatu, według określonej sekwencji. Należy liczyć 3-4 łuki na szczękę i 3-4 łuki na żuchwę w ciągu całej terapii. Wizyty kontrolne odbywają się co 4, 6 do 8 tygodni, w zależności od fazy leczenia i rodzaju aparatu. Czas leczenia aparatem stałym wynosi średnio 2-3 lata.

W czasie leczenia aparatem stałym wymagane jest od pacjenta stosowanie się do zaleceń lekarza ortodonty. Nie wykonywanie tych zaleceń, nie noszenie wskazanych dodatkowych elementów, odklejenie zamków i pierścieni czy deformowanie łuków znacznie wydłuża czas leczenia.

Na każdej wizycie kontrolowana jest higiena jamy ustnej pacjenta. Aparaty stałe nie uszkadzają zębów, ale przy niedostatecznej dbałości o higienę zęby mogą ulec próchnicy.

Podczas leczenia aparatami stałymi należy ograniczyć spożywanie słodyczy, a przede wszystkim klejących się cukierków typu toffi, gumy do żucia, itp., które przylepiają się do zębów i powodują próchnicę. Zabronione są również pokarmy twarde, jak orzechy, surowe jarzyny, które mogą spowodować rozluźnienie pierścieni bądź odklejenie się zamków.

W nagłych wypadkach, takich jak wystąpienie bólu, obluzowanie pierścieni, odklejenie się zamków, pęknięcie wiązań, należy zadzwonić do gabinetu ortodonty prowadzącego i ustalić jak najszybciej termin wizyty. Konieczne też jest przestrzeganie terminów wizyt kontrolnych. Aparat stały nie działa automatycznie, musi być kontrolowany i aktywowany przez ortodontę. Brak kontroli może spowodować poważne szkody i w konsekwencji przedłużyć znacznie czas leczenia.

Po leczeniu aparatem stałym wymagane jest leczenie retencyjne, które ma za zadanie utrzymać uzyskany efekt. Do tego celu służą aparaty retencyjne, które mogą być zdejmowane lub mocowane na stałe.

Pacjent otrzymuje schemat noszenia aparatu retencyjnego w momencie jego otrzymania. Wizyty kontrolne z aparatem retencyjnym odbywają się średnio co 3-4 miesiące. Czas leczenia retencyjnego uzależniony jest od nasilenia wady przed leczeniem oraz wieku pacjenta, a wynosi przeciętnie około 2 lat.

Zobacz: Pytania i odpowiedzi dotyczące aparatu stałego.

Mam nadzieję, że te informacje przybliżyły podstawowe założenia leczenia aparatami stałymi.

 

 

Ełk, ul. Matki Teresy z Kalkuty 5 lok. 1

mapa

Pn 10:00 – 16:00
Wt 10:00 – 16:00
Śr 10:00 – 16:00
Cz 10:00 – 16:00
Pt 10:00 – 16:00

Godziny rejestracji telefonicznej

Rejestracja odbywa się tylko drogą telefoniczną

od poniedziałku do piątku
w godz 10:00 – 16:00

tel. 87 732 58 81
tel. 87 732 58 82
tel. 505 090 445
email: ortodonta_inbox@onet.pl

Standardy Ochrony Małoletnich
Praktyka Ortodontyczna - Małgorzata Baka