Praktyka Ortodontyczna Małgorzata Baka

Informacje

Pendulum

Leczenie aparatem Pendulum najlepsze efekty przynosi u pacjentów w okresie wzrostu.

Okres aktywnego leczenia aparatem Pendulum wynosi około 3-9 miesięcy.

Pendulum jest to aparat montowany na podniebieniu na stałe do zębów przedtrzonowych – stałe piątki i szóstki i do trzonowych – szóstki. Aparat lekko dotyka do podniebienia. Jego zadaniem jest dystalizacja – przesuwanie do tyłu zębów trzonowych (szóstki i siódemki).

Leczenie aparatem Pendulum najlepsze efekty przynosi u pacjentów w okresie wzrostu, tj. 11-13 lat, ale również z powodzeniem stosowany jest u dorosłych.

Okres aktywnego leczenia aparatem Pendulum wynosi około 3-9 miesięcy. Po leczeniu aktywnym Pendulum jest zdejmowane, a na jego miejsce zakładany jest aparat stabilizujący, który ma za zadanie „utrzymać” trzonowce we właściwej pozycji. Aparat stabilizujący trzonowce zakładany jest na około 3-6 miesięcy.

Podczas pierwszych dni działania aparatu możesz odczuwać lekki dyskomfort, a nawet może wystąpić niewielki ból. To mija w ciągu 3-7 dni. Możesz w tym okresie przyjmować ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Ten ból, którego możesz doświadczyć, nie będzie większy niż ból mięśni po forsownym wysiłku.

Przez kilka dni po założeniu aparat powoduje trudności w mówieniu i połykaniu. Podczas noszenia aparatu zmieni się wymowa. Można przyzwyczaić się do obecności aparatu głośno czytając przez okres kilku dni. Jedzenie to następna zmiana, która Cię czeka. Przez okres pierwszych tygodni spożywaj posiłki pokrojone na małe kawałki. Unikaj jedzenia spaghetti, bigosu, kiszonej kapusty, chrupiącego pieczywa i mięsa, chrupek, chipsów oraz żucia gumy.

Pamiętaj! Dobra higiena jamy ustnej stanowi o powodzeniu leczenia. Należy używać oprócz szczotki i pasty do zębów również płynów do płukania jamy ustnej. Na języku lub czasem na podniebieniu może pojawić się odcisk aparatu, co nie jest problemem – to zniknie. Natomiast jeśli pojawi się infekcja w tej okolicy to już jest niedobry objaw. Właściwa higiena zapobiega takim sytuacjom.

Mam nadzieję, że te informacje przybliżyły cele i podstawowe założenia leczenia aparatem Pendulum.

 

 

Ełk, ul. Matki Teresy z Kalkuty 5 lok. 1

mapa

Pn 10:00 – 16:00
Wt 10:00 – 16:00
Śr 10:00 – 16:00
Cz 10:00 – 16:00
Pt 10:00 – 16:00

Godziny rejestracji telefonicznej

Rejestracja odbywa się tylko drogą telefoniczną

od poniedziałku do piątku
w godz 10:00 – 16:00

tel. 87 732 58 81
tel. 87 732 58 82
tel. 505 090 445
email: ortodonta_inbox@onet.pl

Praktyka Ortodontyczna - Małgorzata Baka