Praktyka Ortodontyczna Małgorzata Baka

Informacje

Aparaty zdejmowane

Aparaty zdejmowane zbudowane są z kolorowego tworzywa akrylowego.

Niestety możliwości aparatów zdejmowanych są bardzo ograniczone, dlatego niektórych wad zgryzu nie da się nimi wyleczyć.

Aparaty zdejmowane zbudowane są z kolorowego tworzywa akrylowego, w którym zatopione są śruby i inne elementy metalowe jak sprężyny, klamry i łuki.

Czasami dla rozszerzenia funkcji aparatu dodaje się klejone do zębów zaczepy, wyciągi wewnątrz- i zewnątrz- ustne, sztuczne zęby oraz prowadnice zgryzowe.

Rodzaje aparatów zdejmowanych

Aparaty jednoszczękowe

Jednoszczękowy aparat zdejmowany to najczęściej płyta Schwarza, nazwany tak od nazwiska lekarza, który zastosował ją jako pierwszy. Aparat ten służy do korekty pozycji zębów w łuku górnym i dolnym.
Aparat jednoszczękowy można nosić całą dobę i wyjmować tylko do mycia i jedzenia.

Im więcej godzin noszenia, tym lepszy i szybszy efekt. Leczenie jest bezbolesne, choć czasem może występować uczucie niewygody, ślinienie i trudności z mówieniem lub pobolewanie zębów szczególnie na początku noszenia aparatu. Jeżeli pobolewanie zębów jest niewielkie i uogólnione, to oznacza, że aparat działa, a dolegliwości miną po kilku dniach. Jeśli jednak ból jest silny i zlokalizowany w konkretnym punkcie, to znaczy, że aparat uwiera, wtedy trzeba zadzwonić i umówić się na wizytę u ortodonty.

Aparaty obuszczękowe

Aparaty obuszczękowe zwane są inaczej blokowymi lub aktywatorami. Są one stosowane do korekty ustawienia zębów górnych i dolnych względem siebie czyli do przesunięcia zgryzu.

Aparat obuszczękowy trzeba nosić najczęściej w ciągu dnia w domu (minimum 4 godziny) oraz w nocy – łącznie co najmniej 12 godzin na dobę. Można w nim mówić, ale tylko przez zaciśnięte zęby.

Aparaty zdejmowane nie powodują próchnicy, jeżeli zęby i aparat są zawsze czyste. Dodatkowo, żeby wzmocnić szkliwo zębów, można stosować żel fluorowy lub tabletki do ssania z fluorem. Aparaty myje się pod bieżącą wodą pastą do zębów lub mydłem w płynie oraz twardą szczoteczką i dokładnie spłukuje. W czasie mycia i podkręcania aparat należy trzymać za plastik a nie za druty, ponieważ mogą one ulec odkształceniu.

Aparaty zdejmowane należy dezynfekować stosując środki do protez zębowych lub wodę utlenioną rozcieńczoną pół na pół z bieżącą wodą. Aparaty należy przechowywać w specjalnym pudełku z otworkami, zawsze suche i czyste.

Efekt leczenia aparatami zdejmowanymi zależy od zaangażowania pacjenta i jest proporcjonalny do ilości godzin noszenia i systematyczności.

Niestety możliwości aparatów zdejmowanych są bardzo ograniczone, dlatego niektórych wad zgryzu nie da się nimi wyleczyć.

Mam nadzieję, że te informacje przybliżyły podstawowe założenia leczenia aparatami zdejmowanymi.

 

 

Ełk, ul. Matki Teresy z Kalkuty 5 lok. 1

mapa

Pn 10:00 – 16:00
Wt 10:00 – 16:00
Śr 10:00 – 16:00
Cz 10:00 – 16:00
Pt 10:00 – 16:00

Godziny rejestracji telefonicznej

Rejestracja odbywa się tylko drogą telefoniczną

od poniedziałku do piątku
w godz 10:00 – 16:00

tel. 87 732 58 81
tel. 87 732 58 82
tel. 505 090 445
email: ortodonta_inbox@onet.pl

Praktyka Ortodontyczna - Małgorzata Baka