Praktyka Ortodontyczna Małgorzata Baka

Informacje

Maska twarzowa

Efektem stosowania maski twarzowej w odpowiednim wieku jest uniknięcie zabiegu operacyjnego na szczęce i żuchwie po zakończeniu wzrostu.

Najlepsze efekty leczenia można osiągnąć u pacjentów rosnących, a więc z uzębieniem mieszanym lub wczesnym stałym w wieku 7-9 lat.

Maska twarzowa jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów leczenia pacjentów, u których występuje niedostateczny wzrost szczęki (jest ona cofnięta w stosunku do całej części twarzowej czaszki). Innymi słowy maska twarzowa jest to wyciąg zewnętrzny odwrotny, stosowany do leczenia przodozgryzów powstałych na tle niedoboru wzrostu szczęki.

Najlepsze efekty leczenia można osiągnąć u pacjentów rosnących, a więc z uzębieniem mieszanym lub wczesnym stałym w wieku 7-9 lat. Niemniej jednak u pacjentów dorosłych leczenie tym aparatem również daje dobre wyniki, ale maskę twarzową trzeba skojarzyć z aparatem do rozrywania szwu podniebiennego, np. Hyrax.

Jeżeli leczenie maską twarzową jest skojarzone z aparatem do rozsunięcia szwu podniebiennego, należy wtedy zacząć zakładać ją po 2-4 tygodniach stosowania aparatu Hyrax.

Maskę przykłada się do twarzy i rozpina elastyczne wyciągi gumowe pomiędzy maską, a aparatem wewnątrzustnym. Wyciągi działają z określoną siłą na szczękę, powodując stałe doprzednie jej przemieszczenie, nadbudowę bazy kostnej w jej przednim odcinku oraz w zależności od potrzeby rotację. Jednocześnie siła działająca na żuchwę powoduje jej rotację do tyłu i dołu. Kierunek i siła ciągu są indywidualnie dobierane przez lekarza ortodontę.

Maskę twarzową powinno nosić się 24 godziny na dobę (za wyjątkiem posiłków). Wtedy daje ona najlepsze efekty. Niestety często jest to niemożliwe, dlatego zaleca się stosowanie jej około 90 godzin w ciągu tygodnia tj.ok. 12-14 godzin dziennie, sześć do dwunastu miesięcy.

Podczas noszenia maski twarzowej możesz odczuwać niewielki dyskomfort. Wtedy należy zrobić przerwę w jej noszeniu. Na brodzie, czole i okolicach ust mogą pojawić się podrażnienia skóry. Należy podłożyć pod to miejsce odpowiednie podkładki z materiału, np. bawełniane płatki do demakijażu, a w okolicach ust zastosować odpowiednią maść np. z witaminą A. Czasami można zmniejszyć ilość godzin noszenia maski twarzowej, jeśli podrażnienia skóry nie ustępują.

Efektem stosowania maski twarzowej w odpowiednim wieku jest uniknięcie zabiegu operacyjnego na szczęce i żuchwie po zakończeniu wzrostu.

Pamiętaj! Tylko Twoja współpraca w zakresie systematycznego noszenia maski twarzowej gwarantuje powodzenie w leczeniu.

Mam nadzieję, że te informacje przybliżyły podstawowe cele i założenia leczenia maską twarzową.

 

 

Ełk, ul. Matki Teresy z Kalkuty 5 lok. 1

mapa

Pn 10:00 – 16:00
Wt 10:00 – 16:00
Śr 10:00 – 16:00
Cz 10:00 – 16:00
Pt 10:00 – 16:00

Godziny rejestracji telefonicznej

Rejestracja odbywa się tylko drogą telefoniczną

od poniedziałku do piątku
w godz 10:00 – 16:00

tel. 87 732 58 81
tel. 87 732 58 82
tel. 505 090 445
email: ortodonta_inbox@onet.pl

Praktyka Ortodontyczna - Małgorzata Baka