Praktyka Ortodontyczna Małgorzata Baka

Informacje

Hyrax

Hyrax jest aparatem stałym, grubołukowym, cementowanym na zębach pacjenta na okres 3 – 6 miesięcy.

Służy on do znacznej rozbudowy podstawy kostnej szczęki co umożliwia uzyskanie miejsca na zęby górne i poszerzenie dna nosa.

Aparat dokonuje poszerzenia szczęki w okresie około 30 dni.

Szczęka jest zbudowana z dwóch osobnych części kostnych połączonych krętym szwem włóknistym w linii pośrodkowej. Podczas rozkręcania śruby aparat przez pierwszy miesiąc delikatnie rozluźnia to połączenie powodując odsunięcie się połówek kości od siebie. To powoduje poszerzenie szczęki, stanowiąc bazę do korzystnego ustawienia zębów. W ciągu najbliższych 4-6 miesięcy tworzy się nowy szew kostny, ponownie łącząc na stałe kości.

Podczas pierwszych dni poszerzania szczęki możesz odczuwać lekki dyskomfort, a nawet może wystąpić niewielki ból. To mija w ciągu 3-7 dni. Możesz w tym okresie przyjmować ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Ten ból, którego możesz doświadczyć, nie będzie większy niż ból mięśni po forsownym wysiłku. Najlepsza rada w tych wypadkach to używać mięśni. Żuj więc tyle, ile możesz – zęby szybciej się przyzwyczają.

Przez kilka dni po założeniu aparat powoduje trudności w mówieniu i połykaniu. Podczas noszenia aparatu zmieni się wymowa. Można przyzwyczaić się do obecności aparatu głośno czytając przez okres kilku dni. Jedzenie to następna zmiana, która Cię czeka. Przez okres pierwszych tygodni spożywaj posiłki pokrojone na małe kawałki. Unikaj jedzenia spaghetti, bigosu, kiszonej kapusty, chrupiącego pieczywa i mięsa, chrupek, chipsów oraz żucia gumy.

Po około dwóch tygodniach pojawi się szpara pomiędzy jedynkami górnymi. Jest to objaw prawidłowego działania aparatu, a szpara pomiędzy jedynkami znika samoistnie po kilku tygodniach.

Śrubę aparatu należy rozkręcać przez okres 4 tygodni,1 x dziennie 1/4 obrotu, czyli 1 mały ruch. Najlepiej robić to wieczorem, możesz to robić sam albo przy czyjejś pomocy. Po uzyskaniu pożądanej szerokości szczęki śruba aparatu jest blokowana (zwykle po 4 tygodniach), a sam aparat pozostaje na zębach przez okres około 3-6 miesięcy dla utrwalenia efektu leczenia.

Pamiętaj! Dobra higiena jamy ustnej stanowi o powodzeniu leczenia. Należy używać oprócz szczotki i pasty do zębów również płynów do płukania jamy ustnej. Na języku lub czasem na podniebieniu może pojawić się odcisk aparatu, co nie jest problemem – to zniknie. Natomiast jeśli pojawi się infekcja w tej okolicy to już jest niedobry objaw. Właściwa higiena zapobiega takim sytuacjom.

Mam nadzieję, że te informacje przybliżyły podstawowe cele i założenia leczenia aparatem Hyrax.

 

 

Ełk, ul. Matki Teresy z Kalkuty 5 lok. 1

mapa

Pn 10:00 – 16:00
Wt 10:00 – 16:00
Śr 10:00 – 16:00
Cz 10:00 – 16:00
Pt 10:00 – 16:00

Godziny rejestracji telefonicznej

Rejestracja odbywa się tylko drogą telefoniczną

od poniedziałku do piątku
w godz 10:00 – 16:00

tel. 87 732 58 81
tel. 87 732 58 82
tel. 505 090 445
email: ortodonta_inbox@onet.pl

Praktyka Ortodontyczna - Małgorzata Baka